Hľadá sa záhradník – P.S. Zárobok istý

Autor: Pavol Sebök | 18.6.2012 o 22:06 | (upravené 19.6.2012 o 10:10) Karma článku: 3,51 | Prečítané:  1346x

Nebojte sa, nejde o inzerát personálnej agentúry. Chcem len nájsť strateného záhradníka, ktorý sa v meste Dunajská Streda stará o verejnú zeleň, predovšetkým v zimnom období, ale vidieť ho ešte nikto nevidel.

Tak si to teda predstavte.  Nie je to ako v rozprávke, ale ako v skutočnom živote. V meste sa o zeleň stará neviditeľný záhradník, ktorý je pracovitý predovšetkým v zimnom období.

A odkiaľ teda viem, že existuje? V rozprávke by som napísal asi toto: „Viem, že existuje, pretože naša verejná zeleň je aj v zime prekrásne zelená, kvety rozkvitnuté, a tráva rastie ako z vody. A ten záhradník ju aj kosí." Ale keďže sme v skutočnom živote, ktorý riadi zopár vyvolených, moja odpoveď vyznie asi takto: „Viem, že existuje, pretože predkladá mestu účty. A mesto tieto účty aj platí!"

Ale teraz menej rozprávkovo. Tento záhradník skrytý za dvoma firmami účtuje, a to poriadne. To asi za tú neviditeľnosť, a hlavne v zimnom období.

 

V našom meste, ako som písal vyššie, sa o údržbu verejnej zelene, údržbu zelene štadióna DAC, čistenie mesta, zimné odpratávanie snehu, starajú dve spoločnosti. Prvá z nich sa stará len o údržbu zelene na štadióne DAC (aspoň podľa účtov január 2011 až máj 2012). Nazvime ju firma PP1. Druhá sa stará o všetko ostatné, vyššie popísané. Nazvime ju firma PP2.

Firma PP1 je menej dôležitá, podľa údajov účtuje mestu „len" 2.565,60 eur mesačne, aj keď v mesiacoch december 2011 a február 2012 predložila tento účet dvakrát. Ale čo už, predsa je to „len" nejakých 77.291,0 starých slovenských korún mesačne. Najmenej.

Ale pozrime si firmu PP2. Je zaujímavejšia z hľadiska veľkosti svojej záhrady, na ktorej si pestuje svoju obživu. To, že mesačne účtuje mestu sumy v rozmedzí 8.064,0 eur až 13.971,0 eur za čistenie mesta a iné práce, je asi normálne. Teda, ak nespomeniem narastajúci počet sťažností na čistotu v meste. Ale to, že firma PP2 si mesačne účtuje pekné sumy, zabezpečujúce isté prežitie firmy v ťažkých časoch, za údržbu zelene v meste, je na zamyslenie. Opravím sa. Za sledované obdobie, január 2011 až máj 2012, nevystavili účet mestu iba v mesiaci január 2012. Zato však, túto účtovnú záležitosť riešili hneď v mesiaci február 2012, keď sumy za údržbu zelene účtovali nie dvakrát, ako by to bolo aj logické, ale hneď trikrát. A aby som nezabudol. Sumy. Tak sa na ne pozrime. Uvediem mesiac, sumu za údržbu zelene s DPH, ako aj sumu za všetky služby spolu za mesiac s DPH:

December 2011:              37.333,70 eur                    45.397,70eur

Na začiatok ma to zaskočilo.

Január 2012:                      =0eur - mesto ušetrilo. Alebo nie???!!!

Február 2012:                   115.623,90 eur                  148.930,90 eur

(pre istotu píšem, že je to viac ako 4,4 milióna starých slovenských korún).    Toto bol ich TOP mesiac.

Marec 2012:                      27.914,20 eur                    41.938,20 eur

Troška ubrali z tempa.

Apríl 2012:                          29.708,40 eur                    48.078,60 eur

Tu vykonali aj úpravu hrobov vojenského cintorína, a zahrnuli aj zimnú údržbu. Ale udržiavali aj zeleň.

Máj 2012:                           33.154,00 eur                    47.146,00 eur

Ustálené tempo kosenia.

 

Mne osobne sa tieto sumy zdali, aj vzhľadom na zimné obdobie, privysoké. Ak si prepočítame, údržba zelene (kosenie trávy a pod.) predstavuje mesačne vyššie výdavky, ako je suma určená na čistenie mesta, zimnú údržbu spoločne.

Ak si ešte porovnám sumu všetkých záväzkov mesta za mesiac, tak mi vyjde, že sumy určené pre firmu PP1 a PP2 predstavujú mesačne približne 20-25% všetkých nákladov, ktoré mesto má na základe vystavených faktúr vyplatiť dodávateľom. Do celkovej sumy som nezarátal jednorázové výdaje na revitalizáciu námestia v tomto období.

Nedalo mi to, tak som si vyhľadal sumy za údržbu zelene v meste, ktoré v roku 2010 Transparency International Slovensko ohodnotilo ratingom A - otvorené mesto, čo sa týka otvorenosti voči obyvateľom. Je to mesto Šaľa, ktoré je rozlohovo cca o 1.300ha väčšie ako Dunajská Streda, počet obyvateľov je podobný. Na základe dostupných údajov z faktúr, oni za totožné obdobie vyplatili „záhradkárom" 83.432,59 eur, kým v Dunajskej Strede sme vyplatili sumu, a teraz sa držte, 243.734,20 eur. A to je len suma za obdobie december 2011 až máj 2012. Okrem iného, zimné obdobie z väčšej časti.

 

Tak teraz ja neviem. Mám až také skreslené informácie o záhradkárskej profesii, alebo si z nás obyvateľov mesto robí „dobrý deň?!?!" A najzaujímavejšie je to, že firma PP1 a PP2 je rodinne prepojená na osobu ex-primátora mesta. Skutočnosť asi čisto náhodná.

Naše mesto a ich dodávatelia dospeli do tej fázy, že už ani nezakrývajú prípadné predražené zákazky. Nestálo im za námahu ani to, aby počas zimných mesiacov navýšili na papieri objem prác na odhŕňaní snehu, ale ponechali závratnú položku na údržbu zelene. Nebilo by to až tak do očí. Z toho mi vyplýva len jedno. V ich očiach sme my, obyvatelia mesta, len stádo, ktoré sa nepýta, nevidí a nerieši. Záhradkár nadovšetko.

 

Poznámky:

Sumy v eurách a korunách môžu byť zaokrúhlené na celé eurá, alebo koruny.

Zdroj informácií internet (www.dunstreda.sk, www.sala.sk, www.wikipedia.com ).

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?