Obstarávajme verejne.......s miestnym patriotizmom

Autor: Pavol Sebök | 12.9.2012 o 9:00 | Karma článku: 8,06 | Prečítané:  367x

Hlavou mi prebehla jedna taká myšlienka, ktorá mi nedala spať.  Slovensko, a hlavne jej obyvatelia, podporujú a ručia za iné krajiny nemalou čiastkou - euroval. Na druhej strane si teraz predstavte, že ako malá, stredná alebo hoc aj väčšia firma, súťažíte o nejakú pracovnú zákazku na Slovensku. A čo sa nestane. Zo súťaže vás vytlačí malá, stredná, alebo hoc aj väčšia firma, firma presne z tej krajiny ktorú Slovensko podporuje, a kvôli ktorej zadlžuje obyvateľov.  Oberie vás o peniaze dvakrát!?!?

Otázka znie: Je to OK?  Alebo si môžeme dovoliť, ako zadosťučinenie za „euroval", zaviesť lokálny (miestny) patriotizmus do verejného obstarávania.
Nie som odborník na verejné obstarávanie, ani na tvorbu zákonov a tobôž nie na európsku legislatívu. Čo viem, že uprednostniť  alebo znevýhodniť nejakú spoločnosť, na základe miestnej príslušnosti nie je v súlade s kostolným poriadkom. Hlavne nie s tým eurokostolným.
Určite mi už nadávate na plné ústa, ale.................ale keď počúvam domácich podnikateľov, majiteľov firiem, ktorí sú kvalitní a zodpovední a strácajú svoju vieru.............."ale prišla ponuka s nízkou cenou odtiaľ a odtiaľ."

Sme v dobe, kedy sa predpisy porušujú aj na tých miestach, na ktorých sa legislatíva a povinnosti vymýšľajú . Napríklad Európska centrálna banka ide podporovať, v rozpore so svojím pravidlami, rozpočty jednotlivých krajín v núdzi. Kaliňák zavádza verejné obstarávanie pre „strategické" zákazky, ktoré zatiaľ nikto z múdrejších ešte nevymyslel, a ktoré pre „mimovládky" tak trochu smrdí. Ale kaliňákovci to chytro skryli za slogan: „Slovensko môže ísť príkladom pre ostatné krajiny."
Tak prečo aspoň máličko nezatlačiť na „pílu" a skúsiť vymyslieť niečo, čo možno bude na hrane, ale bude vedieť podporiť domáce firmy v oblasti verejného obstarávania. Viem, že súkromný sektor ovplyvníme len minimálne. Ale štátny a regionálny verejný sektor by takto mohol podporiť „chlebodarcov" aspoň v jednotlivých domácich regiónoch. A nevytvárali by sme pracovné miesta v zahraničí, neplatili by sme za uchovanie pracovných miest za hranicami, ale aspoň máličko by sme podporili domácu scénu (nie hudobnú :-D ). Možno by sme len dorovnali výhodu zahraničných firiem, ktoré môžu mať, ako napríklad nižšie dane alebo nižšia cena práce. Nehovorím, že miestna príslušnosť by mala byť hlavným a jediným kritériom obstarávania, to by asi európska legislatíva a zákonodarcovia nerozdýchali, ale ako podporné kritérium by si uplatnenie určite našlo. A možno by to nebolo ani také zložité.

Ak by si niekto myslel, že mi ide o rozbíjanie európskeho spoločenstva a pod........nie! Nejde mi o to.

Situácia je taká. Slovensko, krajina na chvoste EU, pomáha tým, ktorí by si o nás v minulosti ani topánku neotreli. To isté Slovensko, musí nájsť v týchto časoch všetku odvahu a zaviesť riešenia na to, aby pomohlo hlavne a v prvom rade svojim občanom a obyvateľom!!!

Tak dámy a páni zákonodarcovia! Vymýšľajte!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Po kose na Krym? Zakopnete o tank

Vreckový sprievodca cestovateľov po východných teritóriách, časť III.

KOMENTÁRE

Mala byť ombudsmanka aj na pochode za rodinu?

Bubon, koláž Krista a zástava, celý výjav pripomínal akúsi civilnú procesiu.


Už ste čítali?