Obstarávajme verejne.......s miestnym patriotizmom

Autor: Pavol Sebök | 12.9.2012 o 9:00 | Karma článku: 8,06 | Prečítané:  358x

Hlavou mi prebehla jedna taká myšlienka, ktorá mi nedala spať.  Slovensko, a hlavne jej obyvatelia, podporujú a ručia za iné krajiny nemalou čiastkou - euroval. Na druhej strane si teraz predstavte, že ako malá, stredná alebo hoc aj väčšia firma, súťažíte o nejakú pracovnú zákazku na Slovensku. A čo sa nestane. Zo súťaže vás vytlačí malá, stredná, alebo hoc aj väčšia firma, firma presne z tej krajiny ktorú Slovensko podporuje, a kvôli ktorej zadlžuje obyvateľov.  Oberie vás o peniaze dvakrát!?!?

Otázka znie: Je to OK?  Alebo si môžeme dovoliť, ako zadosťučinenie za „euroval", zaviesť lokálny (miestny) patriotizmus do verejného obstarávania.
Nie som odborník na verejné obstarávanie, ani na tvorbu zákonov a tobôž nie na európsku legislatívu. Čo viem, že uprednostniť  alebo znevýhodniť nejakú spoločnosť, na základe miestnej príslušnosti nie je v súlade s kostolným poriadkom. Hlavne nie s tým eurokostolným.
Určite mi už nadávate na plné ústa, ale.................ale keď počúvam domácich podnikateľov, majiteľov firiem, ktorí sú kvalitní a zodpovední a strácajú svoju vieru.............."ale prišla ponuka s nízkou cenou odtiaľ a odtiaľ."

Sme v dobe, kedy sa predpisy porušujú aj na tých miestach, na ktorých sa legislatíva a povinnosti vymýšľajú . Napríklad Európska centrálna banka ide podporovať, v rozpore so svojím pravidlami, rozpočty jednotlivých krajín v núdzi. Kaliňák zavádza verejné obstarávanie pre „strategické" zákazky, ktoré zatiaľ nikto z múdrejších ešte nevymyslel, a ktoré pre „mimovládky" tak trochu smrdí. Ale kaliňákovci to chytro skryli za slogan: „Slovensko môže ísť príkladom pre ostatné krajiny."
Tak prečo aspoň máličko nezatlačiť na „pílu" a skúsiť vymyslieť niečo, čo možno bude na hrane, ale bude vedieť podporiť domáce firmy v oblasti verejného obstarávania. Viem, že súkromný sektor ovplyvníme len minimálne. Ale štátny a regionálny verejný sektor by takto mohol podporiť „chlebodarcov" aspoň v jednotlivých domácich regiónoch. A nevytvárali by sme pracovné miesta v zahraničí, neplatili by sme za uchovanie pracovných miest za hranicami, ale aspoň máličko by sme podporili domácu scénu (nie hudobnú :-D ). Možno by sme len dorovnali výhodu zahraničných firiem, ktoré môžu mať, ako napríklad nižšie dane alebo nižšia cena práce. Nehovorím, že miestna príslušnosť by mala byť hlavným a jediným kritériom obstarávania, to by asi európska legislatíva a zákonodarcovia nerozdýchali, ale ako podporné kritérium by si uplatnenie určite našlo. A možno by to nebolo ani také zložité.

Ak by si niekto myslel, že mi ide o rozbíjanie európskeho spoločenstva a pod........nie! Nejde mi o to.

Situácia je taká. Slovensko, krajina na chvoste EU, pomáha tým, ktorí by si o nás v minulosti ani topánku neotreli. To isté Slovensko, musí nájsť v týchto časoch všetku odvahu a zaviesť riešenia na to, aby pomohlo hlavne a v prvom rade svojim občanom a obyvateľom!!!

Tak dámy a páni zákonodarcovia! Vymýšľajte!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Mika svoju kapacitu podľa SNS vyčerpal. Nahradiť by ho mohol Rezník

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.


Už ste čítali?